Červen 2012

De pugna Marathonia

26. června 2012 v 20:17 | Lúx |  Výtvory srdce, tužky a barev
Na tuto básničku jsem narazila při předprázninovém úklidu sešitů a učebnic. Vznikla při testu z latiny na překlad článku De pugna Marathonia. Pro plnohodnotnost básničky vám sem dám i část textu, který jsem měla přeložit:

Hoc tempore Athenienses nulla civitate adiuvabantur, tantummodo Plataeenses mille militibus iis adfuerunt.Quibiscum Graeci decem milia virorum habuerunt, hostis autem decemplicem exercitum paravit.Cum duces Persarum numerum minimum Graecorum viderent, iam spe facillimae celerrimaeque victoriae gaudebant. Sed Graeci maxime duci suo Miltiadi credebant et magna cum fortitudine pugnabant, nam patriam defendebant.

S vědomím toho, že se již blíží prázdniny vám sem milosrdně dám i můj překlad (není doslovný, je počeštěný, dostala jsem z něj za 1 tak snad vám postačí)

V ten čas Athéňané nebyli podporováni žádným státem, jen Platajané pomohli tisícem svých vojáků. S nimi měli Řekové deset tisíc mužů, nepřítel šak připravil desetinásobné vojsko.Když perští vůdcové viděli malý počet Řeků, již se radovali z rychlého a snadného vítězství. Ale Řekové velmi věřili svmu vůdci Miltiadovi a bojovali s velkou statečností, vždyť bránili svou vlast.

Tak. Teď konečně k básničce. Učitelka nám při testu řekla, že článek můžeme přeložit jak chceme, ze srandy, že můžeme i básničku. Jeden spolužák se celou dobu namáhal nad verši, tak nevím, jesli něco stvořil. Nicméně, o testu jsme věděli dopředu a tak mi zbylo spoustu času. A protože jsem se nudila, nezbylo mi, než vzít tužku a papír a psát. Překládala jsem tedy článek znovu, tentokrát však z češtiny do básnického jazyka. A tak jsem nakonec stvořila toto. Není to nijaké terno, ale překládala jsem to sobě pro radost. ( i vám)
Tedy:
V té době Athéňanům,
nepomáhal žádný stát,
jenPlatajané tisíc mužů,
vyslali ze svých řad.

Měli deset tisíc mužů,
což je skoro nic,
vždyť Peršané jich měli,
desetkráte víc.

Když Persko uvidělo,
malý počet Řeků,
již v radosti se dali,
do vítězného jeku.

Však Řekové si věřili,
a začali odpor klást,
vždyť proti Persii,
chránili svou vlast.

Klisnička

26. června 2012 v 19:23 | Lúx |  Výtvory srdce, tužky a barev
Jsem se nakonec rozhodla dát si sem básničku, kterou jsem věnovala k jejím 14. narozeninám (protože sem stejně nikdo kromě vás nechodí :) )

Prérie v sluneční síle,
je nevlídným krajem,
však pro ni tam každá chvíle
je největším darem.

Neboť je tam na pláních,
stádo krásných koní,
klisnička je jednou z nich
a ona jede na ní.

Vítr se vlasy jejími,
rozpustile prohání
a oa s klisnou rychlými
skoky slunce dohání.

Řehtání hřebečků,
je štěstím pro uši
a pohled klisničky,
pohladí po duši.

Nic nemůže trvat stále,
probouzí se ze sna,
však v jejím srdci bude dále,
její krásná klisna.

Červené pláně

25. června 2012 v 20:46 | Lúx |  Co se do rubrik nevešlo
O víkendu jsem byla na chatě a tento výlet mě obohatil o velmi zajímavou zkušenost. Poprvé jsem plně pochopila pohádku o Jeníčkovi a Mařence! :) Nikdy jsem nechápala, jak mohli kvůli sbírání jahod zabloudit do lesa. Ale teď už to chápu :D Kolem chaty bylo tolik jahod, že jsem nevěděla, které sbírat dřív. Vždy jsem viděla další a další, větší a červenější a šla jsem dál a dál. (ale nezabloudila jsem :) ). Opravdu, nikdy jsem asi neviděla růst na jednom tolik jahod. Mňam!


Salza

14. června 2012 v 17:37 | Lúx |  Co se do rubrik nevešlo
Od pondělí do čtvrtka jsem jela s organizací Royal Rangers do Rakouska sjíždět na kánoích řeku Salsu (obtížnost WW2 a WW3) . Bylo to NVT (národní výcvikový tábor) pro juniory. Akce byla naprosto famósní! Na kanoi jsem jela se svou stejně starou sestřenicí a ani jedna jsme neměly s vodou valné zkušenosti (obě jsme sjížděly max jezero a Svratku) , ale zvládly jsme to. Měli jsme úžasnou partu, jen počasí mohlo být o něco lepší, ale aspoň máme víc zážitků a vzpomínek. Nedá se to slovy vyjádřit, jak to bylo super :)
A tady ukázka krajiny